Liskwartier – jizkor

De bewoners van het Liskwartier die vermoord werden door het nazi-regime zijn:

Ackersdijkstraat 37a – familie Levij
Albert Levij (Rotterdam, 6 december 1904 – Auschwitz, 24  november 1943), Roza Levij-Bloemendaal (Rotterdam, 20 november 1906 – Auschwitz, 27 augustus 1943), Josephina Hendrina Levij (Rotterdam, 21 oktober 1930 –  Auschwitz, 27 augustus 1943), Henderine Levij (Hoensbroek, 26 maart 1932 –  Auschwitz, 27 augustus 1943), Joseph Levij (Hoensbroek, 10 mei 1933 – Auschwitz, 27 augustus 1943).

Bergselaan 61 – familie Spetter
Maurits Spetter (Rotterdam, 1 april 1886 – Auschwitz, 22 oktober 1942), Ellen Lydia Spetter-Israëls (Weener, 23 april 1887 – Auschwitz, 22 oktober 1942). Maurits was koopman.

Bergselaan 154b – familie Frank
Elie Frank (Groningen, 2 december 1879 – Auschwitz, 22 oktober 1942), Clara Frank-Blazer (Rotterdam, 22 juni 1887 – Auschwitz, 22 oktober 1942), Jacques Frank (Amsterdam, 11 april 1912 – Sobibor, 28 mei 1943). Jacques was, net zoals Elie, handelsreiziger. Elie en Clara waren de ouders van Jacques en Ernest. Ernest overleefde de oorlog.

Bergselaan 176a  – familie Spetter
Joseph Spetter (Rotterdam, 8 januari 1900 – Sobibor, 23 april 1943), Jetje Spetter-Den Hartog (Rotterdam, 16 januari 1908 – Sobibor, 23 april 1943), Meijer Spetter (Rotterdam, 9 juli 1929 – Sobibor, 23 april 1943), Sally Spetter (Rotterdam, 30 mei 1931 – Sobibor, 23 april 1943), Elisabeth Sarina Spetter (Rotterdam, 7 november 1936 – Sobibor, 20 april 1943), Elisabeth Dasberg-Den Hartog (Rotterdam, 26 juli 1922 – Auschwitz, 30 september 1942).

Bergselaan 244a – familie Stad
Joel Stad (Rotterdam, 12 maart 1884 – Auschwitz, februari 1943), Esther Stad-Eijl (Rotterdam, 26 oktober 1887 – Auschwitz, 21 oktober 1942), Carolina Stad (Rotterdam, 22 januari 1917 – Auschwitz, 22 oktober 1942).

Bergsingel 77 – familie Altschul
Victor Altschul (Mozyr, 15 januari 1890 – Auschwitz, 1 oktober 1942), Rosa Altschul-Kraun (Rotterdam, 2 oktober 1903 – Auschwitz, 1oktober 1942), Sara Altschul (Rotterdam, 7 mei 1931 – Auschwitz, 1 oktober 1942).

Bergsingel 157a – familie Kok
Grietje Kok (Liverpool, 20 juni 1854 – Rotterdam, 25 januari 1942), Abraham Meiboom (Rotterdam, 6 oktober 1881 – Sobibor, 13 maart 1943), Sophia Meiboom – de Vries (?, Rotterdam, 16 augustus 1941), Izak Cohen (Hellevoetsluis, 31 mei 1865 – Auschwitz, 15 oktober 1942), Helena Cohen-Davidson (Zwolle, 15 juni 1871 – Auschwitz, 15 oktober 1942), Sara Johanna Cohen (Rotterdam, 3 november 1899 – Auschwitz, 30 september 1942).

Bergsingel 208a – familie Gompel
Salomon Gompel (Rotterdam, 2 april 1882 – Sobibor, 9 april 1943), Rebekka Gompel – van Straten (Herwijnen, 28 april 1877 – Sobibor, 9 april 1943), Judith Gompel (Rotterdam, 30 juni 1911 – Sobibor, 9 april 1943).

Bergweg 99b – familie Van Dam
Izaak van Dam (Rotterdam, 28 febrauri 1872 – Sobibor, 21 mei 1943), Rosetta van Dam (Rotterdam, 17 oktober 1904 – Birkenau, 3 augustus 1942).

Bergweg 147a – familie Stad
Branca Stad (Rotterdam, 11 september 1913 – Auschwitz, 27- augustus 1943), dochter van Joel Stad en Kaatje van Dam die beide vermoord werden in Auschwitz op 22 mei 1944. Van de 6 kinderen van Joel en Kaatje overleden er 2 voor de oorlog, werden er 3 vermoord in de oorlog en overleefde alleen Jacob Stad de oorlog.

Bergweg 157b – familie Galewski
Mirjan Galewski-Freimann (Pabianice, Rusland, 24 juli 1886 – Sobibor, 21 mei 1943).
Mozes Galewski (Lodz, 16 april 1882 – Sobibor, 21 mei 1943).

Bergweg 203b – familie Van Win
Martha Cecile van Win (Rotterdam, 29 maart 1894 – Sobibor, 16 juli 1943). Martha was verpleegster en werkte in het Joods Ziekenhuis op de Schietbaanlaan.

Bergweg 213b – Julie van Gelder
Julie van Gelder (Rotterdam, 30 september 1898 – Auschwitz, 9 augustus 1942).

Berkelschelaan 17b – Esther Peeters
Esther Simon Peeters-Valk (Rotterdam, 25 maart 1894 – Sobibor, 11 juni 1943).

Berkelschelaan 62 – Jacob de Jong
Jacob de Jong (Rotterdam, 22 oktober 1918 – Auschwitz, 30 september 1942).

Delfgaauwstraat 23a – familie Van Leer
Henri Emmanuel van Leer (Luik, 13 maart 1887 – Auschwitz, 1 oktober 1942), Betsie Beilina Branca van Leer-Hart (Scheemda, 20 juli 1891 – Auschwitz, 1 oktober 1942), Raphel van Leer (Rotterdam, 1 december 1925 – Auschwitz, 31 januari 1943).

Delfgaauwstraat 41c – familie Van Stedum
Mozes van Stedum (Amsterdam, 29 november 1816 – Sobibor, 11 juni1943), Hanna van Stedum-Gazan (Brielle, 20 mei 1917 – Sobibor, 11 juni 1943), Lodewijk van Stedum (Rotterdam, 29 november 1942 – Sobibor, 11 juni 1943).

Delfgaauwstraat 50 – familie Monasch
Pinas Monasch (Oud-Beijerland, 16 augustus 1873 – Auschwitz, 15 oktober 1942), Hester Monasch-Zwarenstein (Zuid Beijerland, 21 augustus 1870 – Auschwitz, 15 oktober 1942).

Gordelweg 66c – familie Frank
Alexander Frank (Nijmegen, 29 maart 1872 – Sobibor, 14 mei 1943), Sara Susanna Frank-Vos (Arnhem, 3 december 1876 – Sobibor, 14 mei 1943), Henri Aron Martin Frank (Rotterdam, 16 februari 1903 – Sobibor, 14 mei 1943), Aron Mozes Edward Frank (Rotterdam, 7 augustus 1910 – Midden Europa, 31 maart 1944). 2 kinderen van het gezin Frank overleefde de oorlog.

Gordelweg 88 – Carl Wolf
Carl Wolf (Rotterdam, 19 maart 1913 – Extern Kommando Ludwigsdorf, 4 maart 1944). Carl was filmoperateur.

Gordelweg 102b – Abraham van Tyn
Abraham van Tyn (Smilde, 21 januari 1894 – 31 maart 1944). Abraham was violist.

Koningsveldestraat 11 – Mietje Zwarenstein
Mietje Zwarenstein (Zuid Beijerland,10 november 1868, Auschwitz, 15 oktober 1942).

Lischplein 8b – Joseph Lion Bannet
Joseph Lion Bannet (Rotterdam, 3 september 1903 – Vught, 17 februari 1943).

Lisstraat 25b – familie Lichtenstein
Magdalena Johanna Lichtenstein (Tiel, 27 september 1885 – Sobibor, 23 april 1943), Johanna Lichtenstein (Tiel, 7 april 1887 – Sobibor, 23 april 1943).

Lisstraat 29b – Francina Monasch
Francina Monasch (Rotterdam, 19 april 1884 – Sobibor, 23 april 1943).

Lisstraat 52a – familie Cahn
Hermann Cahn (Hannover, 28 februari 1883 – Auschwitz, 19 oktober 1942), Marianna Cahn-Koppens (‘s-Hertogenbosch, 1 januari 1881 – Rotterdam, 7 februari  1941), Arthur Abraham Cahn (Rotterdam, 16 april 1924 – Auschwitz, 30 september 1942).
Godschalk Blom (Amsterdam, 28 april 1907 – Seibersdorf, 31 maart 1943), Esther Liebe Marie Blom-Cahn (Rotterdam, 12 augustus 1912 – Auschwitz, 10 september 1942). Esther was een dochter van Hermann en Marianna. Ronny Blom (Rotterdam, 22 december 1937 – Auschwitz, 10 september 1942), Marion Blom (Rotterdam, 17 juli 1941 – Auschwitz, 10 september 1942).

Rodenrijschelaan 46a – familie Van Gigh
Isador van Gigh (Delfshaven, 4 juni 1870 – Auschwitz, 15 oktober 1942), Mietje van Gigh-Ossendrijver (Rotterdam, 7 juli 1875 – Auschwitz, 15 oktober 1942).

Rodenrijschelaan 48b – familie Viool
Raphael Viool (Rotterdam, 18 juni 1902 – Auschwitz, 30 september 1942), Sara Viool-Bloemendal (Rotterdam, 12 juni 1903 – Auschwitz, 30 september 1942).

Rodenrijschelaan 68a – familie Van Dijk
Bernard van Dijk (Rotterdam, 2 september 1887 – Auschwitz, 19 oktober 1942), Hendrika van Dijk-Monasch (Rotterdam, 28 augustus 1890 – Auschwitz, 19 oktober 1942), Judith van Dijk (Rotterdam, 18 december 1925 – Auschwitz, 30 september 1942).

Rodenrijschestraat 20 – Alexander van Leeuwen
Alexander van Leeuwen (Tiel, 17 oktober 1870 – Auschwitz, 19 oktober 1942).

Rodenrijschestraat 20a – familie Van Leeuwen
Ferdinand van Leeuwen (Rotterdam, 10 februari 1914 – Auschwitz, 30 september 1942), Henriette Margaretha van Leeuwen (Rotterdam, 15 juli 1910 – Auschwitz, 19 februari 1943), Isidoor Joseph van Leeuwen (Rotterdam, 13 april 1917 – Auschwitz, 30 september 1942).

Rodenrijschestraat 25b – Clara Hofstede
Clara Hofstede (Rotterdam, 11 september 1874 – Westerbork, 21 september 1943). Clara werd op 23 september 1943 in Westerbork gecremeerd. Haar as is op de Joodse begraafplaats in Diemen bijgezet.

Rodenrijschestraat 82a – familie Philipse
Bartha Philipse (Rotterdam, 12 juni 1884 – Auschwitz, 16 augustus 1942), Adele Philipse (Rotterdam, 22 juni 1889 – Auschwitz, 16 augustus 1942).

Schiebroekschelaan 64a – familie Van der Heijm
Roosje van der Heijm-van der Kruk (Rotterdam, 8 juni 1872 – Monowitz, 15 oktober 1942), Levie Lion van der Heijm (Rotterdam, 29 juli 1900 – Birkenau, september 1942).

Van den Hoonaardstraat 16a – pension Groenewoud
Hier was pension “Groenewoud” gevestigd. De volgende bewoners van dit pension werden vermoord:
Elisabeth Groenewoud (Amsterdam, 15 december 1885 – Auschwitz, 16 augustus1942).
Mathilda Polak (Rotterdam, 20 juni 1884 – Auschwitz, 11 december 1942).
Jozef Wolff (‘s-Gravenhage, 14 september 1891 – Auschwitz, 30 september 1942).
Simon David Beem (Rotterdam, 10 maart 1892 – Auschwitz, 28 februari 1943).

Van den Hoonaardstraat 20b – familie Weening
Jacob Weening (Amsterdam, 26 maart 1881 – Auschwitz, 15 oktober1942), Mina Weening-Snoeck (Amsterdam, 30 november 1886 – Auschwitz, 15 oktober 1942), Samson Weening (Rotterdam, 7 januari 1922 – Auschwitz, 31 mei 1944).

Voorburgstraat 150b – familie Van der Sluis
Levie van der Sluis (Rotterdam, 28 oktober 1904 – Auschwitz, 30 september 1942), Elizabeth van der Sluis-Bosman (Rotterdam,  5 januari 1906 – Auschwitz, 30 september 1942), Jacob van der Sluis (Rotterdam, 20 jan 1940 – Auschwitz, 9 februari 1942).

Willebrordusstraat 5b – Simon Blog
Simon Blog (Rotterdam, 5 mei 1917 – Sobibor, 5 maart 1943).

Willebrordusstraat 12a – familie Silbermann
Benzion Silbermann (Lublin, 27 september 1893 – Auschwitz, 19 februari 1943), Gonda Silbermann-Oberstein (Rotterdam, 3 juni 1893 – Auschwitz, 24 september 1943), Paula Silbermann (Antwerpen, 10 juni 1921 – Auschwitz, 24 september 1943). Eén kind van dit gezin overleefde de oorlog.

Willebrordusstraat 15b – familie Gelkopf
Peiretz Gelkopf (Salachien, 11 februari 1908 – Sobibor, 28 mei 1943), Rachel Gelkopf-Blog (Rotterdam, 10 september 1915 – Sobibor, 19 november 1943), Maria Esther Gelkopf (Rotterdam, 25 maart 1942 – Auschwitz, 19 november 1943), Rebecca Blog-Cosman (Amsterdam, 19 februari 1891 – Sobibor, 5 maart 1943), Willem Blog (Amsterdam, 4 juli 1910 – Auschwitz, 30 september 1942), Simon Blog (Rotterdam, 5 mei 1917 – Sobibor, 5 maart 1943).

Willebrordusstraat 56a – Bertha van Eck
Bertha van Eck-Groenberg (Assen, 12 mei 1882 – Auschwitz, 19 oktober 1942). Haar man overleefde de oorlog.

Willebrordusstraat 59b – familie Sanders
Jacob Sanders (Rotterdam, 27 maart 1909 – Sobibor, 23 april 1943), Kaatje Sanders-Trijtel (Rotterdam, 5 mei 1916 – Sobibor, 23 april 1943).

Willebrordusstraat 68b – Leentje Hofstede
Leentje Hofstede-Schaap (Rotterdam, 24 januari 1862 – Auschwitz, 15 oktober 1942).

Willebrordusstraat 70b – Naatje de Jong
Naatje de Jong (Rotterdam, 3 oktober 1913 – Birkenau, 30 september 1942).

Willebrordusstraat 95b – Isaäc Swaap
Isaäc Swaap (Amsterdam, 16- oktober 1883 – Auschwitz, 30 september 1942). Isaäc was gehuwd met Rachel Jacobs en zij hadden 3 kinderen, Jacob, Elias en Hester.

Willebrordusstraat 137a – familie Van Biene
Abraham van Biene (Rotterdam, 1 oktober 1897 – 10 februari 1945). Zijn echtgenote overleefde de oorlog.
Marianna Nink-Wolf (Rotterdam, 7 maart 1879 – Sobibor, 5 maart 1943).

Willebrordusstraat 137d – Louis van Amerongen
Louis van Amerongen (Rotterdam, 12 maart 1916 – Auschwitz, 30 september 1942).

Uit dit wijkje werden 111 Joodse mensen vermoord – voor zover dat tot december 2010 gereconstrueerd kon worden.

bron:
wikipedia,
www.liswartier5mei.nl,
www.joodsmonument.nl
stenenarchief.nl,
akevoth.org.

laatst bijgewerkt:
11 september 2019